Saneczkarki z podgorzowskich Nowin Wielkich znalazły się w kadrze na Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018.

Są to dwie zawodniczki UKS Nowiny Wielkie: Natalia Wojtuściszyn i Ewa Kuls-Kusyk. Lubuszanki już po raz drugi z rzędu wystąpią na tej najważniejszych dla sportowców imprezie, gdyż cztery lata temu o medale walczyły w Soczi.
 

Natalia Wojtuściszyn 2 lutego skończy 25 lat, o dwa lata starsza jest jej koleżanka Ewa Kuls–Kusyk. Ich trener klubowy to Jacek Zagozda. Obie saneczkarki – tak samo jak podczas Igrzysk Olimpijskich w Rosji – wystąpią w jedynkach, a lepsza z nich wystartuje również w rywalizacji sztafet.

Start w Pjongczangu jest dla saneczkarek dużym wyróżnieniem. Warto przypomnieć, że nasza reprezentacja nie ma w Polsce nawet małego odcinka profesjonalnego toru do treningów. Żeby przygotować się do ważnych zawodów obie panie muszą korzystać z lodowych torów w innych krajach. Zimą na co dzień trenują, jeśli pozwala na to aura, na wyżłobionym przez naturę, a poprawionym przez saneczkarzy torze saneczkowym o długości 800 m w Nowinach Wielkich. Tor ten znajduje się na jedynym w okolicy wzgórzu, który mieszkańcy Nowin nazywają Łysą Górą.

Źródło: Lubuskie.pl, Dariusz Nowak