Każdego roku Lubuska Policja oddaje cześć poległym za Ojczyznę w Katyniu, Charkowie, Twerze i innych miejscach kaźni, szczególnie policjantom okrutnie zamordowanym w Miednoje.


 W sobotę (13 kwietnia) pod Pomnikiem Ofiar Katynia na gorzowskim cmentarzu, duchowni, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, instytucji, służb i klas mundurowych, a także mieszkańcy naszego regionu złożyli hołd funkcjonariuszom, dla których Ojczyzna i honor stanowiły wartość nadrzędną.
79 lat temu dokonano skrytobójczego mordu na blisko 22 tysiącach obywateli państwa polskiego, których wzięto do niewoli lub aresztowano. Ofiarami byli głównie oficerowie Wojska Polskiego i Policji, kapelani Wojska Polskiego i Policji, urzędnicy administracji państwowej oraz przedstawiciele intelektualnych i kulturalnych elit Polski. Zginęli zakopani bezimiennie w masowych dołach cmentarnych. Katyń jest dla Polaków symbolem zbrodniczej polityki wobec narodu polskiego.
 
Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w Kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Lubuską Policję reprezentowała Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp. nadinsp. Helena Michalak, kadra kierownicza Lubuskiej Policji oraz delegacje i poczty sztandarowe z jednostek terenowych. Po zakończeniu nabożeństwa, pod Pomnikiem Ofiar Katynia rozpoczął się uroczysty apel dla upamiętnienia Zbrodni Katyńskiej. W uroczystościach wzięli udział duchowni, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, instytucji, służb i klas mundurowych, a także mieszkańcy naszego regionu. Wszyscy chcieli upamiętnić wydarzenia, które miały miejsce w 1940 roku. Wydarzenia i ludzi, dla których Ojczyzna, honor i wierność stanowiły wartość nadrzędną. Chcemy zapewnić, że o nich pamiętamy i pamiętać będziemy zawsze.
 
Pielęgnowanie pamięci o tych, którzy w Katyniu, Charkowie, Twerze i wielu innych miejscach kaźni polegli za Ojczyznę, szczególnie o policjantach okrutnie zamordowanych w Miednoje wpisuje się już na stałe w naszą policyjną służbę. Składamy dziś kwiaty pod pomnikiem Ofiar Katynia na gorzowskim cmentarzu, oddając w ten sposób hołd wszystkim funkcjonariuszom, dla których Ojczyzna, honor i wierność policyjnej przysiędze stanowiła wartość nadrzędną. Chcemy zapewnić, że o nich pamiętamy i pamiętać będziemy zawsze.

FILM 
Źródło: Policja Lubuska