Uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wielkopolskim i Szkoły Katolickiej Bernhardinum w Fuerstenwalde, których pasją jest muzyka, założyli zespół No Borders Band, zapraszając do współpracy m.in. muzyków z Bliskiego Wschodu.  


Ich projekt dostał Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży w konkursie „Razem w Europie. Jeden cel” na najciekawszy polsko-niemiecki projekt młodzieżowy poświęcony różnorodności, poszanowaniu praw człowieka i tolerancji.

Projekt zyskał również uznanie Rzecznika Praw Obywatelskich (Adam Bodnar zaprosił zespół na II Kongres Praw Obywatelskich) oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec (wystąpią podczas Dni otwartych Ministerstwa).
 
Młodzi muzycy pierwszy raz spotkali się w maju ubiegłego roku w ośrodku w Dankowie, ponownie we wrześniu. Następnie wyruszyli w 6-dniową trasę koncertową. Początkowo odwiedzili polskie szkoły i ośrodki kultury (Gorzów Wielkopolski, Kostrzyna nad Odrą, Cigacice, Szprotawa), aby następnie koncertować w szkołach niemieckich (w Eisenhüttenstadt, w Müllrose i w Fürstenwalde). Ostatni koncert odbył się w ośrodku dla uchodźców w Berlinie.
 
Działalność zespołu była rejestrowana przez profesjonalnego twórcę filmowego. Filmy Macieja Sarny były rozpowszechniane m.in. przy użyciu portali społecznościowych. Miały tam wielu odbiorców; bardzo duża publiczność miała możliwość przekonać się o wartości różnorodności i międzynarodowej współpracy.
 
W ramach projektu odbyły się spotkania młodzieży polsko-niemieckiej z udziałem kraju trzeciego poświęcone poszanowaniu praw człowieka, zdobycie wiedzy na temat innych kultur, budowanie wzajemnej relacji, eliminowanie uprzedzeń i stereotypów, doskonalenie znajomości języków obcych.
 
Zapis debiutanckiego koncertu zespołu No Borders Band, który odbył się 25. sierpnia 2018 roku w Berlinie, w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec.
Źródło: Gorzów Przystań