Przed nami pierwszy w tym roku koncert familijny i wielka muzyczna wyprawa za ocean.Przed nami pierwszy w tym roku koncert familijny i wielka muzyczna wyprawa za ocean.

13 stycznia, za sprawą Georga Gershwina przeniesiemy się do Ameryki lat dwudziestych i trzydziestych. We foyer Filharmonii Gorzowskiej czekać będzie jeszcze jedna niespodzianka – wystawa pięknych strojów karnawałowych autorstwa gorzowskiej kreatorki mody – Wioletty Toruńczak.

Koncerty karnawałowe to tradycja filharmonii i oper na całym świecie, a jednocześnie wydarzenia, na które czeka wielu. Nie bez powodu – zwykle na te okazje przygotowywany jest specjalny repertuar w najlepszym wykonaniu. W karnawale Filharmonia Gorzowska nie zapomina o całych rodzinach i obok koncertów symfonicznych, proponuje piękny koncert familijny, na którym dobrze będą bawić się nawet najmłodsi melomani. „Ameryka, Ameryka” będzie koncertem w całości poświęconym twórczości Georga Gershwina – niezwykłego kompozytora, który swoją muzyką zawojował świat!

O jego wyjątkowości świadczy choćby fakt, że swoje najsłynniejsze dzieło – Błękitną rapsodię – wymyślił... w pociągu. Podobno rytmiczny stukot pociągowych kół sprawił, że genialny Amerykanin wyobraził sobie bez trudu cały utwór. Przyznał też wtedy otwarcie, że najfajniejsze pomysły na muzykę przychodzą mu do głowy w samym sercu hałasu.
 
Błękitna rapsodia na szczęście z hałasem nie ma nic wspólnego. Jej pierwsze takty należą do najsłynniejszych w historii muzyki, a cały utwór okrzyknięty został „muzycznym kalejdoskopem Ameryki”. Po jego pierwszym wykonaniu George Gershwin stał się wielką gwiazdą, którą pokochała cała Ameryka.
 
Taką muzyczną opowieścią o Amerykaninie błąkającym się po obcym mieście i tęskniącym za domem jest drugi z najsłynniejszych utworów Gershwina – Amerykanin w Paryżu. Radosna i optymistyczna muzyka znakomicie oddaje uliczny klimat Paryża, którego świetnym przykładem jest wielokrotnie pojawiający się w utworze dźwięk samochodowych klaksonów. Wraz z mistrzem George’em Gershwinem Filharmonia Gorzowska zaprasza na koncert, podczas którego, jak przystało na czas karnawału, na pewno nie zabraknie świetnej zabawy!
 
Karnawałowo będzie już od wejścia, bowiem na gości czekać będzie wystawa pięknych strojów balowych. Ich projektantką jest gorzowianka, Wioletta Toruńczak, która od lat prowadzi swoje modowe atelier na ul. Chrobrego.
 
Koncert „Ameryka, Ameryka” odbędzie się w niedzielę 13 stycznia o godzinie 12.00. Utwory Georga Gershwina wykona Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pod batutą maestro Jacka Kraszewskiego, zaś partie solowe na fortepianie zagra znakomity Filip Wojciechowski.
 
BILETY
 
15 zł / ulgowy dla dziecka do 16 lat
20 zł / normalny dla opiekuna
30 zł / normalny indywidualny
80 zł / rodzinny (dla sześciu osób, w tym maksymalnie dwóch dorosłych – dostępny tylko w kasach biletowych)
 
Źródło: Gorzów - Przystań