Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. i Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej w Poczdamie zapraszają na wernisaż polsko-niemieckiej wystawy pt. Z biegiem rzeki. Dzieje Żydów nad Odrą Im Fluss der Zeit. Jüdisches Leben an der Oder.

Otwarciu wystawy towarzyszy wykład Roberta Piotrowskiego pt. „Żydzi w Landsbergu (Gorzowie). Obrazy historii od nieznanego początku do tragicznego końca”.
 
Wernisaż odbędzie się 9 listopada 2018 r., o godz. 18.00, w holu gmachu WiMBP, przy ul. Sikorskiego 107 (wejście od ul. Kosynierów Gdyńskich).
Z biegiem rzeki
 
„Tereny nadodrzańskie, zmieniające przez wieki swoją przynależność państwową, były od zawsze obszarem pogranicza. Tutaj spotykała się również kultura Żydów niemieckich z kulturą Żydów polskich. Tej różnorodności kulturowej nad Odrą, Obrą i Wartą zagrażać zaczęła w XIX wieku narastająca fala nacjonalizmu i antysemityzmu, a ostatecznie zniszczył ją nazizm. Po II wojnie światowej granica między Polską a Niemcami została wyznaczona na Odrze i Nysie Łużyckiej. Po wypędzeniu i wysiedleniu niemieckiej ludności ziemie te stały się nową ojczyzną dla Polaków. Przez krótki czas wydawało się, że na Dolnym Śląsku i Pomorzu zadomowią się także ocaleli z Holokaustu polscy Żydzi. Początkowo osiedliły się ich tutaj dziesiątki tysięcy, ale większość z nich opuściła te tereny do końca lat sześćdziesiątych XX wieku. Z biegiem czasu tysiącletnia obecność Żydów nad Odrą popadła w zapomnienie, a jej ślady zacierały się lub zostały zniszczone.

Wystawa poświęcona jest wybranym aspektom historii Żydów po obu stronach Odry. Jest ona zaproszeniem do refleksji i dialogu między dawnymi i obecnymi mieszkańcami regionu oraz do odkrywania polsko-niemiecko-żydowskiego dziedzictwa kulturowego tych ziem.”

Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej zajmuje się różnymi aspektami historii tych regionów Europy Środkowej i Wschodniej, które wcześniej zamieszkiwali bądź dzisiaj jeszcze zamieszkują Niemcy. W atmosferze dialogu i współpracy z partnerami z Europy Środkowej i Wschodniej Forum organizuje wystawy i imprezy kulturalne. W serii Poczdamska Biblioteka Europy Środkowej i Wschodniej wydawane są książki popularnonaukowe, albumy i przewodniki. Strona internetowa Forum służy jako platforma informacyjna zawierająca aktualności oraz kalendarz imprez.
Źródło: Gorzów - Przystań