FIDAF (Federation of International Dance Festivals) Federacja Międzynarodowych Festiwali Tańca została założona w 2012 roku, w Korei Południowej.


Głównym celem tej międzynarodowej organizacji jest zbudowanie globalnej sieci festiwali tanecznych na całym świecie, ich promowanie i rozwój oraz stworzenie pomiędzy nimi systemu porozumienia oraz współpracy. FIDAF jest organizacją non-profit, działającą na pięciu kontynentach. W 2014 roku Maria Szupiluk na wniosek Wice Sekretarza Generalnego została Narodowym Reprezentantem w Polsce. Dwa lata później jako wyróżnienie za jej pracę na rzecz idei federacji została nominowana na Dyrektora FIDAF w Europie i powołana do Komitetu Wykonawczego. W tym roku na Generalnym Kongresie FIDAF, który odbył się w Seulu 13 września 2018, Maria Szupiluk odebrała nagrodę dla najaktywniejszego kraju za lata 2016 i 2017, którą to nagrodę przyznano 5 krojom spośród 73 należących do organizacji. FIDAF Best Activity Country Award przyznano: Brazylii, Malezji, Serbii, Turcji i Polsce.


To ważne wyróżnienie, dlatego należałoby się nim podzielić nie tylko z mieszkańcami Gorzowa. Na ten sukces pracuje się przez wiele lat, ale widać warto, bo laur zwycięstwa rekompensuje lata wytrwałej i systematycznej pracy. Główna sprawczyni Maria Szupiluk odebrała certyfikat w Seulu, na Gali Kongresu Generalnego FIDAF. Po otrzymaniu dyplomu podziękowała i pogratulowała współtwórcom sukcesu przede wszystkim najbliższemu współpracownikowi i mężowi Krzysztofowi Szupilukowi, Międzynarodowemu Festiwalowi Tańca "Folk Przystań" w Gorzowie, zespołowi "Mali Gorzowiacy" oraz mieszkańcom naszego miasta.


Gorzowski Międzynarodowy Festiwal Tańca od 3 lat jest rozpoznawalny jako festiwal FIDAF. Markę tę przyznaje się festiwalom o wysokim poziomie artystycznym i organizacyjnym. W rankingu festiwali na świecie festiwal gorzowski ma jeszcze do pokonania wiele innych, które wyprzedzają MFT pod względem warunków finansowych i bytowych. W 2018 nagroda FIDAF Best Festival została przyznana XIV International Folklore Festival of Passo Fundo z Brazylii. Dodać należy, że w roku 2018 ZTL "Mali Gorzowiacy" mieli zaszczyt wziąć udział w tym wspaniałym festiwalu.


W Korei Maria Szupiluk była w podwójnej roli. Z jednej strony jako reprezentantka Polski uczestniczyła w obradach i kongresie FIDAF, z drugiej została powołana do międzynarodowego jury na International Folk Dance Competition of Cheonan World Dance Festival 2018, jednego z największych festiwali tańca na świecie, co również należy poczytywać za wielki sukces Gorzowianki.


Dla przypomnienia Maria Szupiluk pracuje w Młodzieżowym Domu Kultury, jest choreografem i instruktorem Zespołu Tańca Ludowego "Mali Gorzowiacy" i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Tańca " Folk Przystań".

 

Źródło: Krzysztof Szupiluk - Dyrektor MDK