Ponad milion widzów obejrzało w sobotni wieczór relację z festiwalu Romane Dyvesa na antenie telewizyjnej Dwójki – poinformowało centrum prasowe TVP. Romane Dyvesa inaugurował tegoroczne Dni Gorzowa, koncert wspólnie z Manuelem Dębickim poprowadził Tomasz Kammel.

- Również otrzymaliśmy informację, że telewizyjną relację z festiwalu w sobotni wieczór obejrzało przeszło milion widzów - powiedziała Ewa Dębicka, współorganizatorka imprezy. - To cieszy i mobilizuje do działania. Postaramy się, by w przyszłym roku, gdy będziemy realizować jubileuszową trzydziestą edycję festiwalu, atrakcji i niespodzianek dla widzów było jeszcze więcej - dodała.
 
W TVP 2 przez cały tydzień poprzedzający emisję relacji z festiwalu można było obejrzeć zwiastuny i krótkometrażowe filmy zrealizowane w różnych miejscach Gorzowa, z udziałem muzyków i prowadzących festiwal: Tomasza Kammela i Manuela Dębickiego. Reżyserem i scenarzystą filmów jest Piotr Smoleński.
 
W piątek 30 czerwca br. na nadwarciańskich błoniach punktualnie o 20.00 rozpoczęły się 29. Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa. Choć pogoda pozostawiała wiele do życzenia, koncertu słuchały i podziwiały setki gorzowian. Przed publicznością zaprezentowali się: Mahala Rai Banda, Relu & The Zuralia oraz Romanofesto z Rumuni, Dżambo Agusevi Orchestra z Macedonii, Natasha Buzylieva & Iło z Rosji, Gipsy Cz. z Czech oraz Teatr Terno z Polski, z Gorzowa.
 
W tym roku ma ukazać się jubileuszowa płyta zespołu Terno, nagrana z okazji 60-lecia zespołu i pracy twórczej jego lidera i założyciela Edwarda Dębickiego. Premiera płyty planowana jest na trzeci kwartał 2017 roku.
 
Festiwal można obejrzeć po kliknięciu na poniższe linki:
cz. I tutaj
cz. II tutaj

Źródło: Gorzów Przystań