Vasiliy Zhadan, artysta pochodzący z partnerskiego miasta Sumy, wystąpił na gościnnym recitalu w Gorzowie.   

 
W ostatnim dniu listopada dla gorzowian i gorzowskiej wspólnoty ukraińskiej zagrał i zaśpiewał w Jazz Clubie pod Filarami.
 
Zhadan jest wokalistą i solistą wielu ukraińskich zespołów, od wielu lat aktywnie działającym w obszarze kultury w rodzinnym mieście Sumy.
 
Aktywnie działa w obszarze kultury w rodzinnym mieście Sumy, za co wielokrotnie otrzymał dyplomy festiwali: „Wielbię cię, urokliwe miasto”, „Urodził się z wiatrem i ogniem”. Jest prezesem lokalnej organizacji pozarządowej „Romale”, działającej na rzecz społeczności i kultury Romów. Jest gwiazdą wielu koncertów, uroczystości, programów telewizyjnych. Był uczestnikiem 2. sezonu ukraińskiej edycji The Voice of Ukraine.  Zwycięzca festiwalu „Bazar Wschodni” w krymskim mieście nad Morzem Czarnym.
 
W czerwcu br. wziął udział w Wojewódzkim Dniu Integracji Polsko – Ukraińskiej „Wschodnia Strona Regionu” w Gorzowie Wlkp.
 
Sumy to miasto partnerskie Gorzowa. Zostało założone w 1652 r. W 1900 r. miało 28,5 tys. mieszkańców. Od 1939 roku stolica obwodu sumskiego, w latach 1941-1943 pod okupacją niemiecką. W roku 1944 miejsce stacjonowania pododdziałów 1 Armii Polskiej w ZSRR. W latach 1945-1991 w Ukraińskiej SRR, od 1991 należy do niepodległej Ukrainy.
Źródło: Gorzow Przystan