Wojewoda Władysław Dajczak wręczył zasłużonym działaczom KS "Stal" Gorzów Wlkp. Odznaki „Za Zasługi dla Sportu”. 


- To jest kolejne dostrzeżenie i docenienie przez ministra ludzi, którzy w województwie lubuskim z wielką pasją od lat budują sport - powiedział wojewoda.
 
– Jestem zaszczycony, że mogę wręczyć odznaki w imieniu Ministra Sportu i Turystyki. To jest kolejne dostrzeżenie i docenienie przez ministra ludzi, którzy w województwie lubuskim z wielką pasją od lat budują sport. Myślę, że tutaj nikomu nie trzeba udowadniać, że jesteście Panowie dla środowiska sportu, a w szczególności tutaj w Gorzowie tego, który dla nas jest królową sportu czyli żużla, bardzo ważni – powiedział wojewoda Władysław Dajczak w czasie uroczystości.
 
W imieniu Ministra Sportu i Turystyki Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak wręczył Brązowe oraz Srebrne Odznaki „Za Zasługi dla Sportu” mieszkańcom województwa lubuskiego. Otrzymali je Piotr Paluch, Stanisław Chomski i Ireneusz Maciej Zmora.
 
Odznaczeni „Za Zasługi dla Sportu”
 
Ireneusz Maciej Zmora – srebrna odznaka „Za Zasługi dla Sportu”. Aktywny działacz sportowy i społeczny, rozpoczynał jako Dyrektor KS "Stal" Gorzów, od 2010 roku pełnił obowiązki wiceprezesa , by w 2012 stanąć na czele klubu w roli prezesa, gdzie funkcję tą pełni społecznie, czyli na zasadzie wolontariatu. Od 24 lipca 2010 r. nieprzerwanie corocznie kieruje sztabem organizacyjnym przygotowującym  jeden z turniejów „Grand Prix” rozgrywanym na gorzowskim stadionie. W lipcu 2010 r. był szefem sztabu organizacyjnego „Speedway Word Cup - DPŚ”, który odbył  się na stadionie Edwarda Jancarza w Gorzowie Wlkp.  
 
W swojej działalności dużo czasu poświęca również na organizowanie szkolenia młodzieży będąc bardzo dobrym społecznym łącznikiem między gorzowskimi klubami żużlowymi tj. KS „Stal” oraz GUKS „Speedway” Wawrów w zakresie przygotowywania i organizacji zawodów miniżużlowych i żużlowych różnej rangi. Z jego inicjatywy utworzona  została w 2014 roku na koronie Stadionu im. Edwarda Jancarza w Gorzowie Wielkopolskim Słynna Aleja Żużlowców, gdzie umieszczane są tablice zawodników, którzy mieli znaczący wpływ na tworzenie historii klubu ( do tej pory znajdują się na niej tablice: Tomasza Golloba, Zenona Plecha, Mieczysława Cichockiego, Jerzego Rembasa, Bogusława Nowaka, Jerzego Padewskiego, Andrzeja Pogorzelskiego, Mieczysłwa Woźniaka, Piotra Śwista oraz najnowsza z 2017 roku Ryszarda Fabiszewskiego).
 
Stanisław Chomski - srebrna odznaka „Za Zasługi dla Sportu”. Wychowanek KS "Stal" Gorzów Wlkp., licencję żużlową zdobył w sierpniu 1974 roku. W rozgrywkach ligowych zdebiutował 11 września 1975 roku. Reprezentował gorzowski klub w latach 1974-1979 i wywalczył z nim trzy złote medale (1975, 1976, 1977) i jeden srebrny (1979) medal drużynowych mistrzostw Polski. Po zakończeniu czynnej kariery od 1980 roku zajął się pracą trenerską. Po kilku latach prowadzenia szkółki żużlowej w Gorzowie Wlkp. W 1988 roku objął funkcję pierwszego trenera KS "Stal" (lata 1988-1995 i 1999-2009). Wywalczył z gorzowskim klubem 2 srebrne medale (1992,1997) i 2 brązowe (1987, 2000) drużynowych mistrzostw Polski.
 
W sezonach 1996-1998 trenował Polonię Piła, a w latach 2010-2014 był szkoleniowcem Wybrzeża Gdańsk. Od 27 maja 2014 roku do końca sezonu pełnił obowiązki trenera Unibaxu Toruń. Od 21 maja 2015 roku został ponownie trenerem gorzowskiej "Stali", z którą zdobył pierwszy w karierze trenerskiej- tytuł Mistrza Polski. W roku 2005 był także selekcjonerem reprezentacji Polski, z którą zdobył we Wrocławiu Drużynowy Puchar Świata. Jako trener młodzieżowej reprezentacji kraju w roku 2005 i 2006 zdobył Drużynowe Mistrzostwo Świata Juniorów.
 
Piotr Paluch – brązowa odznaka „Za Zasługi dla Sportu”. Licencję żużlową uzyskał w 1987 roku w Grudziądzu. Wychowanek, zawodnik, kapitan i trener KS „Stal” Gorzów. Nieprzerwanie przez ponad 20 lat bronił barw swojego macierzystego klubu . W tym czasie jako zawodnik sięgnął po 12 medali Mistrzostw Polski. Jest rekordzistą pod względem ilości meczów w Klubie Sportowym „Stal” Gorzów Wlkp. : wystąpił w 326 spotkaniach. Był finalistą Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów w 1991roku, dwukrotnie startował w półfinale IMŚ Seniorów, a także dwukrotnie brał udział w półfinale Indywidualnych Mistrzostw Świata na długim torze.
 
W 2010 roku został trenerem juniorów w klubie sportowym „Stal” Gorzów Wlkp., a w 2011roku także seniorów. Wraz z drużyną KS "Stal" Gorzów Wielkopolski zdobył 22 medale, Drużynowe Mistrzostwa Polski, Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwa, Mistrzostwa Polski Par Klubowych, Młodzieżowe Mistrzostwa Polski Par Klubowych.
Źródło: Lubuski Urząd Wojewódzki