W 20 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju odbyły się pikniki wojskowe pod hasłem „20 lat Polski w NATO”.


Wojewoda Lubuski wziął udział w pikniku, który zorganizowano w 35. Skwierzyńskim Dywizjonie Rakietowym Obrony Powietrznej.


W sobotę, 9 marca o godz. 11.00, w 20 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju, rozpoczęły się pikniki wojskowe pod hasłem „20 lat Polski w NATO”. Stanowią one część oficjalnych obchodów organizowanych z okazji wstąpienia Polski do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego w 1999 r. Pikniki zostały zorganizowane w formie „otwartych koszar” – każdy zainteresowany polską armią, służbą wojskową oraz historią naszej współpracy wojskowej w NATO, mógł tego dnia swobodnie wejść na teren jednostek wojskowych. Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak uczestniczył w pikniku zorganizowanym na terenie jednostki wojskowej w Skwierzynie. 

– Spotykamy się, aby świętować niezwykle ważne wydarzenie. To 20 lat temu Polska wstępując do NATO stała się politycznie częścią zachodu. Jesteśmy pełnoprawnym członkiem struktur Paktu Północnoatlantyckiego, jesteśmy nie tylko biorcą bezpieczeństwa, ale też uczestniczymy w wielu misjach w różnych punktach świata w obronie pokoju, w obronie stabilizacji. Świętujmy dzisiaj, cieszmy się, polskie wojsko jest coraz bardziej profesjonalne i coraz bardziej modernizowane. Do roku 2026 wydamy 185 miliardów złotych, aby polskie wojsko było w pełni nowoczesne – powiedział wojewoda Władysław Dajczak. 

Uczestnicy pikniku mogli odwiedzić punkt informacyjno-promocyjny „Zostań żołnierzem RP”, klub honorowych dawców krwi PCK „Rakietowcy”. Obyły się również występy skwierzyńskich artystów, koncert orkiestry wojskowej ze Świnoujścia oraz program artystyczny klubu wojskowego 17. WBZ. Obecni żołnierze armii USA zaprezentowali indywidualne wyposażenie żołnierzy, gąsiennicowy pojazd ewakuacji medycznej oraz pojazdy HUMVVE.

Dodatkowo wszyscy, którzy odwiedzili piknik mogli zobaczyć sprzęt, zaprezentowany przez: 35. Dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej, 38. Dywizjon zabezpieczenia Obrony Powietrznej, 12. Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych, 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana, 4. Pułk przeciwlotniczy, Oddział Żandarmerii Wojskowej (Żagań), 101 Brigade Support Battalion (Fort Riley Kansas).

Honorowy Patronat nad Piknikiem „20 lat Polski w NATO” objął Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Polska w NATO

Polska stała się członkiem NATO 12 marca 1999 r. razem z Czechami i Węgrami. Rozmowy w sprawie przystąpienia do Sojuszu zapoczątkował jeszcze rząd zmarłego niedawno premiera Jana Olszewskiego. W ciągu 20 lat Polska pokonała długą drogę, stając się jednym z liderów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przez ten czas zmieniły się również Siły Zbrojne i sposób ich postrzegania przez społeczeństwo.

Armię nie tylko uzawodowiono, ale również zmodernizowano i dostosowano do standardów NATO. Nasze Wojsko dysponuje potencjałem i zdolnościami znacznie przewyższającymi te, z którymi zaczynaliśmy nasze starania o przyjęcie do Sojuszu. Stary sprzęt poradziecki zastąpiono nowoczesnymi rozwiązaniami na miarę możliwości i potrzeb dużego europejskiego państwa. Konsekwentnie wzmacniany jest potencjał Sił Zbrojnych. Żołnierze to doskonale przygotowani profesjonaliści, świadomi swoich możliwości i roli jaką pełnią w służbie Ojczyźnie.

Źródło: Lubuski Urząd Wojewódzki