Problemy zdrowotne kobiet i mężczyzn to główne tematy XIII Gorzowskiej Konferencji Kobiet.

Obok aktualnej sytuacji kobiet m.in. w kontekście 100-lecia uzyskania przez nie praw wyborczych, debata w murach gorzowskiej filharmonii dotyczyła problemów zdrowotnych (nie tylko płci pięknej) i sposobów radzenia sobie z nimi. Uczestnicy kongresu (a w przeważającej większości były to kobiety) mogli wysłuchać sposobów na walkę z chorobą nowotworową Beaty Berent – pielęgniarki oddziałowej w jednym z Zakładów Opiekuńczo – Leczniczych gorzowskiego szpitala oraz lekarzy specjalistów z dziedziny hematologii, ortopedii, urologii i ginekologii.

Choroba może przyjść w każdym, a zwłaszcza w najmniej spodziewanym, momencie. Pogodzić się z nią nie jest łatwo, ale trzeba ją zaakceptować, bo poddawanie się nie ma sensu – mówiła dziś p. Beata Berent, która od 10 lat toczy swoją własną walkę z nowotworami. Z powodu choroby kobieta przeszła obustronną mastektomię, rekonstrukcję piersi i straciła włosy.

- Specjaliści mówią, że akceptacja siebie to połowa sukcesu w długim i skomplikowanym procesie leczenia. Ja akceptuję siebie, mam poczucie humoru, wsparcie najbliższych, plany i marzenia które zamierza zrealizować. A przy każdym zdzieraniu kartki z kalendarza, moja stara przyjaciółka NADZIEJA, puszcza do mnie oko i mówi, że razem damy radę – dodała.

- Aby żyć długo i szczęśliwie wystarczą trzy proste kroki: nie palić, być szczupłym i uprawiać sport, nie wyczynowo, ot choćby zamienić jazdę na zakupy samochodem na spacer – przekonywała dr Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus – kierownik Oddziału Hematologii i Chorób Rozrostowych Układu Krwiotwórczego gorzowskiego szpitala. – Nie ustrzeże to wszystkich potencjalnych chorych, ale to podstawa w dbaniu o własne zdrowie. I co najważniejsze - trzeba unikać palenia papierosów, które są jednym z głównych czynników kancerogennych.

- Palenie papierosów może być też przyczyną pojawienia się krwi w moczu. Występuje ona aż u 70% chorych z guzem w układzie moczowym - mówiła lek. Marta Sochaj  urolog z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. i zachęcała do regularnego wykonywania badań laboratoryjnych, a po 50. roku życia raz w roku  USG jamy brzusznej. 

Do sprawdzania stanu swojego zdrowia zachęcał też kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego, lek. Krzysztof Kaczmarek.
- Na badania cytologiczne, które pozwalają wykryć raka szyjki macicy w bardzo wczesnym stadium, czy na mammografię, dzięki której można zdiagnozować zmiany w piersiach u kobiet po 50. roku życia wciąż zgłasza się za mało kobiet – mówił. – Między innymi z tego powodu w Polsce występują choroby nowotworowe w tak zaawansowanych stadiach, o których lekarze na zachodzie Europy czy w Skandynawii mogą czytać tylko w książkach.

Krzysztof Kaczmarek przypomniał też słowa wypowiedziane przez Dalajlamę XIV „Istnieją tylko dwa dni w roku, w których nic nie może być zrobione. jeden nazywamy wczoraj, a drugi jutro. Dzisiaj jest właściwy dzień, aby kochać, wierzyć i żyć w pełni.”

Pomocna w tym może być wiedza i doświadczenie personelu medycznego gorzowskiego szpitala w połączeniu z możliwościami diagnostycznymi lecznicy. Jednak jak pokazują statystyki i prognozy w ciągu 15-20 lat liczba chorych na raka podwoi się. A co roku w Polsce z powodu chorób nowotworowych umiera 100 tysięcy ludzi, czyli populacja wielkości Legnicy 

- Wciąż mamy jeszcze wiele do zrobienia (nie tylko w naszym województwie) w zakresie nowotworów kości – mówił dr Krzysztof Chrobrowski. - Rak kości zazwyczaj jest wynikiem przerzutów z innych narządów. Zwykle ogniskiem pierwotnym jest rak sutka, prostaty, żołądka, tarczycy lub nerki. Gdy pojawią się nacieki, zwykle choroba nowotworowa jest na zaawansowanym etapie. A wystarczy zrobić proste, zupełnie bezbolesne badanie RTG. W diagnostyce przerzutów wykonuje się także tomografię komputerową, rezonans magnetyczny czy scyntygrafię kości. Takimi metodami diagnostycznymi dysponujemy w gorzowskim szpitalu. Niebawem do tej palety dołączy też PET, który pozwoli określić czy w kościach znajdują się podejrzane zmiany – dodał.

W foyer filharmonii pracownicy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. przy użyciu fantomów uczyli zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a pielęgniarki Oddziału Okulistycznego wykonywały pomiary ciśnienia krwi.

Organizatorem XIII Konferencji Kobiet była Fundacja Czysta Woda i jej prezes Grażyna Wojciechowska. W tym roku konferencji przyświecało hasło „Te, które zwyciężają! Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą”.

W trakcie konferencji odbyła się zbiórka pieniędzy operację Kajetana Fikusa, 12-letniego gorzowianina z porażeniem mózgowym. Operacja w Stanach Zjednoczonych jest dla niego nie tylko szansą na poprawę sprawności i większą samodzielność. To jedyna możliwość ucieczki od widma wózka inwalidzkiego… Na zabieg potrzeba 300 tysięcy złotych. W ciągu 100 dni trzeba zebrać jeszcze ponad 250 tysięcy złotych.

Kajetana można także wesprzeć wpłacając datki na konto fundacji Rycerze i Księżniczki http://rik.pl/kajetan/
Źródło: Agnieszka Wiśniewska, Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. sp. z o.o.