Trzy sztaby, ponad 500 wolontariuszy i jeszcze więcej atrakcji dla mieszkańców. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w tym roku zagra na gorzowskim „Kwadracie”.

Jak co roku będzie można wylicytować ciekawe fanty, gadżety i osobiste rzeczy, przekazane przez wielu darczyńców. Wśród nich voucher na śniadanie przygotowane osobiście przez prezydenta miasta.
 
Trzy sztaby w Gorzowie
 
W Gorzowie w tym roku będą działały trzy sztaby Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - przy Klubie u Szefa, w Zespole Szkół Gastronomicznych, w Szkole Podstawowej nr 2 oraz minisztab w I LO. Dla każdego z nich, w sumie będzie kwestowało ponad 500. wolontariuszy; najmłodszy ma siedem miesięcy, najstarszy dobiega 65. roku życia.
Wolontariusze, którzy nie ukończyli 16 lat, będą zbierać pieniądze w towarzystwie rodziców lub pełnoletnich opiekunów, starsi (powyżej 16 lat) mogą kwestować samodzielnie. Dla wolontariuszy przygotowane będą posiłki, w tym gorąca grochówka. O jej przygotowanie zadbała, jak co roku, radna Grażyna Wojciechowska. 800 porcji posiłków ufunduje Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. Ponadto dla wolontariuszy będą przygotowane miejsca, w których będą mogli się ogrzać.

Nowe miejsce orkiestrowego grania – „Kwadrat”
 
Nowością podczas 27. Finału WOŚP w Gorzowie będzie lokalizacja. Tym razem zapraszamy na „Kwadrat”. Tam będzie scena główna i najważniejsze wydarzenia finału. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Golden Life - początek koncertu o godzinie 20.00, a orkiestrowe granie rozpocznie się już o 13.00. Na scenie zaprezentują się zarówno gorzowskie zespoły artystyczne, jak i inne muzyczne formacje, które będą uprzyjemniać czas, poświęcony na licytowanie. Oprócz sceny głównej na „Kwadracie”, funkcjonować będzie druga scena, pod galerią „Manhattan”, na której także będzie mnóstwo atrakcji.

Fanty na licytacje

Ok. 13.30 w niedzielę rozpoczną się licytacje. Jak co roku będzie można wylicytować ciekawe fanty, gadżety i osobiste rzeczy, przekazane przez wielu darczyńców. Wśród nich voucher na śniadanie przygotowane osobiście przez prezydenta miasta, w domu u osoby, która wygra licytację. - Ponieważ jestem znany z tego, że nie tylko lubię jeść, ale też lubię gotować, zapraszam do licytacji tego wyjątkowego śniadania - powiedział Jacek Wójcicki i podkreślił, że posiłek będzie oparty o zdrowe, pożywne składniki polskiego pochodzenia.
 
Oprócz tego na aukcje trafi mnóstwo innych gadżetów, m.in. koszulka z podpisem Roberta Kubicy, koszulki z autografami Jurka Owsiaka, plastron Tomasza Golloba, narty od Krystyny Prońko, piłki z podpisami reprezentantek Polski w futsallu, koszulki z podpisami kadry narodowej i medalistów olimpijskich w zapasach, voucher od Tomasza Kucharskiego dla dwóch osób na Piknik Olimpijski do Warszawy, voucher od senatora Władysława Komarnickiego na kolację dla dwóch osób, jedyne niebieskie serca podpisane przez Jurka Owsiaka z akcji dla powodzian, czy obraz Jerzego Zgorzałka.

#Stąd Jestem - nowe fanty, gadżety licytacje

Wśród wyjątkowych gadżetów znajdą się także rzeczy osobiste, przekazane przez ambasadorów kampanii GORZÓW #Stąd jestem. To między innymi płyta Adama Bałdycha „Brothers” z autografami muzyków oraz gorzowski plakat, promujący koncert, który dobył się w Teatrze im. Juliusza Osterwy. To również koszulka sportowa Sebastian Świderskiego z zespołu „Mostostal Kędzierzyn Koźle” z autografem oraz medal wicemistrza Polski w piłce siatkowej z sezonu 2017/2018. Jest również koszulka trenera Stanisława Chomskiego, menadżera wicemistrzów Polski na żużlu - drużyny Stali Gorzów. Michał Kwiatkowski przekazał płytę z polskimi kolędami ze swoim autografem, a Natalia Ślizowska zaoferowała serca, dzięki którym Gorzów trafił do Księgi Rekordów Polski. Na licytacje trafią też przedmioty przekazane przez gorzowskie kluby sportowe.
 
Sportowe granie w piątek i sobotę
 
W najbliższy piątek, dwa dni przed oficjalnym finałem, odbędzie się charytatywny mecz w piłkę nożną. O godz. 10.00 w hali sportowej OSiR-u zagra siedem zespołów, w tym drużyna radnych. Także w piątek, 11 stycznia, o godz. 17.30 w SP 20 odbędzie się turniej piłki ręcznej Stali Gorzów. W ramach WOŚP zagra ekstraligowa drużyna Energa MKS Kalisz, rozgrywki odbędą się także w sobotę, 12 stycznia o godz. 11.00 i 13.00. Wśród drużyn, które zagrają będzie także KU AZS UZ Zielona Góra oraz Gwardia Koszalin.
 
W sobotę 12 stycznia w sali sportowej, przy ul. Szarych Szeregów w piłkarskie szranki staną gorzowskie VIP-y, w tym radni Rady Miasta. Turniej organizuje po raz kolejny, przy okazji finału WOŚP, radny Jerzy Sobolewski. Początek meczu o godzinie 10.00.
 
Policz się z cukrzycą
 
Po raz 5. w Gorzowie odbędzie się także bieg „Policz się z cukrzycą”. Dystans to 5 km. Bieg startuje o godz. 10.00 z „Kwadratu”, gdzie także się zakończy. Trasa prowadzi ulicami: Wyszyńskiego – Piłsudskiego – Walczaka i dalej w stronę „Kwadratu”, gdzie będzie meta. W tym roku bieg połączony jest z biegowym Grand Prix. Już zarejestrowało się 200 uczestników. Do piątku, do godz. 20.00 można jeszcze dokonywać rejestracji przez Internet. Potem będzie można się jeszcze zapisać w dniu biegu bezpośrednio w biurze zawodów. Hasło WOŚP 2019 to „Gramy dla dzieci małych i bez focha - na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych”. W Gorzowie, podobnie jak w całej Polsce, gramy od godzin porannych do godziny 20.00. Wówczas wolontariusze wrócą do sztabów i rozpocznie się wielkie liczenie.
 
Wśród osób, które wspierają organizację finału w Gorzowie są przede wszystkim szefowie sztabów: Marta Ciećwierz, Paweł Anioł i Dawid Wachowiak. Wsparcia udzielają, jak co roku: Miejskie Centrum Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Wydział Kultury i Sportu oraz Wydział Promocji i Informacji UM, a także Teresa Kostyszak, szef minisztabu w I LO i Sebastian Wierzbicki, organizator biegu.
Źródło: Gorzów - Przystań