Wizyta w Biomedical Research – jednym z największych ośrodków badań biomedycznych w południowej Europie, to ostatni punkt misji gospodarczej do Hiszpanii.

Lubuska delegacja z marszałek Elżbietą Anną Polak na czele miała okazję zwiedzić i zapoznać się z działalnością jednego z najnowocześniejszych centrów naukowo-badawczych w Europie.

Park badań biomedycznych w Barcelonie składa się z sześciu centrów: Katedry Nauk Eksperymentalnych i Zdrowia Uniwersytetu Pompeu Fabra, Centrum Regulacji Genomu, Europejskiego Laboratorium Biologii Molekularnej, Instytutu Zdrowia Globalnego, Instytutu Biologii Ewolucyjnej oraz Instytutu Badań Medycznych. W Parku prowadzone są badania w wielu dziedzinach naukowych. Pracuje tam 1,5 tys. osób z 50 krajów. Park posiada najnowocześniejszy sprzęt badawczy, dzięki czemu skutecznie poszukuje odpowiedzi na pytania z zakresu nauk biologicznych i biomedycyny, a także od badań molekularnych po populacyjne. Ta prawdziwa "fabryka przyszłości" wytwarza wiedzę, która będzie miała ogromne znaczenie dla medycyny za 20 lub 30 lat.

Podczas wizyty w Parku marszałek Elżbieta Anna Polak spotkała się  dr Reimundem Fickert – dyrektorem ds. projektów i komunikacji. Rozmowa dotyczyła m.in. możliwości współpracy z lubuskimi parkami naukowo-technologicznymi oraz Uniwersytetem Zielonogórskim.

 
Źródło: Lubuskie.pl, Marzena Toczek