22 stycznia 2018 r. wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn wziął udział w uroczystym otwarciu pracowni Orange. To świetlica multimedialna, która zapewni mieszkańcom Siedliska lepszy dostęp do technologii i otworzy nowe możliwości rozwoju.

W plebiscycie internautów 3 edycji programu społecznego Pracownie Orange nowe, multimedialne świetlice dla swojej okolicy zdobyło Siedlisko. Program społeczny Pracownie Orange jest realizowany przez Fundację Orange z siedzibą w Warszawie.

Celem programu jest:

- aktywizacja mieszkańców do podejmowania inicjatyw służących społeczności lokalnej,

- upowszechnianie wiedzy za pomocą nowoczesnych technologii,

- ugruntowania lokalnych więzi społecznych,

- wzmocnienie informacyjnej, kulturalnej i społecznej roli internetu na wsiach,

- umożliwienie grupom społecznym zagrożonym cyfrowym wykluczeniem spełnienia ich potrzeb i aspiracji poprzez rozpowszechnianie nowoczesnych narzędzi zdobywania wiedzy i informacji.

Wniosek złożony przez Stowarzyszenie Krainę Lasów i Jezior - LGD jako jeden z ponad 200 zgłoszonych, zakwalifikował się do 2 etapu konkursu. Spośród 64 zwycięskich pomysłów internauci wybrali 26 miejsc, w których powstaną nowe świetlice. Głosowanie trwało od 4 -20 października 2017 r. Oficjalne wyniki zostały ogłoszone 26 października 2017 r. Na liście zwycięzców znalazło się Siedlisko.

Pracownia Orange w Siedlisku została wyposażona w:

-3 laptopy,

- oprogramowania antywirusowe,

- urządzenie wielofunkcyjne,

- telewizor LCD,

-konsola PLAY STATION 4,

- dwa zestawy Lofi Robotów,

- kaseton podświetlany,

-  3 biurka,

- 3 kontenerki,

- 10 krzeseł,

- stół,

- zestaw półek,

- szafka do konsoli gier,

- dwa stoliki,

- dwa siedziska,

- dwie ławki tapicerowane,

- 3 biblioteczki na książki,

- tablica ogłoszeniowa.

 

Fundacja Orange pomaga opiekunom Pracowni prowadzić świetlice, urozmaicać ich ofertę i działać na rzecz rozwoju lokalnych społeczności. Organizuje dla nich szkolenia i oferujemy granty na realizację projektów społecznych i edukacyjnych.

Każda Pracownia może wziąć udział w grywalizacji – podejmować wyzwania, a za ich realizację zdobywać punkty, medale i wymieniać je na nagrody dla całej świetlicy. Poprzez grywalizację świetlice wymieniają się pomysłami i organizują wydarzenia, dzięki którym placówki tętnią życiem.

Pracownia Orange to miejsce spotkań, rozwoju pasji, kursów, warsztatów, tradycji lokalnych - otwarte dla wszystkich mieszkańców.

W uroczystości wziął udział  Wójt Gminy Siedlisko Dariusz Straus.  

Foto: Adam Kapela - UMWL 

Źródło: Lubuskie.pl, Małgorzata Tramś-Zielińska