W 6 lokalizacjach z województwa lubuskiego zostaną wkrótce zamontowane czujniki monitorujące jakość powietrza.

Miejsca zostały wyłonione w konkursie Avivy „Wiem, czym oddycham” dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności.
 
- Polacy chcą wiedzieć, czym oddychają i jaki jest poziom smogu w ich otoczeniu, ale niestety w wielu miejscach nie mają odpowiednich czujników. Dlatego tak licznie włączyli się w nasz konkurs „Wiem, czym oddycham”, zgłaszając blisko 3 tysiące lokalizacji, głosując i zachęcając do tego innych. Dziękujemy mieszkańcom, samorządom, szkołom, organizacjom pozarządowym i lokalnym mediom za zaangażowanie. Świadomość zagrożenia to pierwszy krok w kierunku rozwiązywania problemu smogu – mówi Monika Kulińska, prezes Fundacji Aviva.

 
Lista 6 lokalizacji w Lubuskiem, które otrzymują czujniki jakości powietrza od Avivy:
 
  • Kęszyca
  • Międzyrzecz
  • Nowogród Bobrzański
  • Szprotawa
  • Świebodzin
  • Żagań.
 
Pełne wyniki konkursu głosowania dostępne są na stronie: wiemczymoddycham.pl/listazwyciezcow.
 
Dodatkowo w województwie lubuskim zostały zamontowane 2 czujniki monitorujące jakość powietrza na placówkach Avivy i Expandera.
 
Konkurs „Wiem, czym oddycham” trwał od 14 listopada do 22 grudnia 2017 r. Stawką było 150 nowych czujników jakości powietrza. 100 lokalizacji wskazali sami uczestnicy podczas internetowego głosowania (pierwsza setka rankingu z największą liczbą głosów), a kolejne 50 wybrała Fundacja Aviva z puli pozostałych zgłoszonych w konkursie, aby uzupełnić luki w sieci czujników na mapie Polski. Urządzenia „na żywo” przesyłają dane dotyczące stężenia zanieczyszczeń w atmosferze, które można śledzić na komputerze lub smartfonie.
Źródło: Sylwia Maj