Gorzowskie Towarzystwo Fotograficzne uprzejmie zaprasza na otwarcie wystawy fotografii pt. „Opowiadania o mieście” Waldemara Kućki w piątek, 24 listopada 2017 r., o godz. 17.00 w Małej Galerii GTF, przy ul. Chrobrego 4. Wstęp wolny.


Wystawa oryginalnych fotogarafii zorganizowana ze zboirów Gorzowskiego Towarzystwa Fotofgraficznego którego członkiem i współzałożycielem był Waldemar Kućko. Zbiory zostały przekazane przez Elżbietę Kućko, żonę Waldemara. Wystawa jest istotnym akcentem obchodów 760 - lecia obchodów miasta.
KućkoWaldemar Kućko był jedną z legendarnych postaci gorzowskiej kultury. W latach siedemdziesiątych, będąc w momencie szczytowym swojej kariery twórczej, na pytanie dotyczące artystycznego credo przywołał słowa jednego z czołowych twórców awangardy dwudziestolecia międzywojennego László Moholy-Nagy`a:
 
„Zupełnie obojętne jest, czy fotografia stwarza <>, czy też nie. Jest niewątpliwie czymś zasługującym na uwagę, że <> fotografia tak nisko ceniona pod względem artystycznym, zdobyła w zaledwie stuletnim swym rozwoju ogromne znaczenie, stając się obiektywną formą widzenia danego czasu”.
 
Kućko w komentarzu do przytoczonychsłów klasyka awangardy deklarował: „Podzielam w pełni pogląd zawarty w cytacie, bowiem od początku byłem reportażystą i w tym, co robię, z pewnością bardziej jestem fotoreporterem niż artystą. Ale uważam właśnie, iż całe nieszczęście sztuki fotograficznej polega na tym, że zbyt często przykłada się do niej miarki plastyczne,a ona rządzi się przecież swymi własnymi prawami”.
 
Zainteresowanie dokumentalnym aspektem fotografii wpłynęło na ścisłe powiązanie twórczości artysty z Gorzowem, miastem, które uczynił podstawowym tworzywem swojej fotografii.
 
 
Maciej Szymanowicz
fragment tekstu z albumu "KUĆKO - kolekcja 750 lecia miasta"​
 
​Fot. Waldemar Kućko

Źródło: Gorzów Przystań