Co to jest resuscytacja krążeniowo-oddechowa? Kiedy i jak ją prawidłowo wykonywać?

Między innymi tego, mogli się dowiedzieć uczniowie klas I i III Szkoły Podstawowej nr 13 w Gorzowie, podczas lekcji z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, która odbyła się w piątek 17 listopada 2017 r. w gorzowskim szpitalu. Ich instruktorami i przewodnikami byli ratownicy medyczni Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Nagrodą za pilne i aktywne uczestnictwo w nauce była wizyta na terenie bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
 

Na naukę udzielania pierwszej pomocy nigdy nie jest za wcześnie. Nigdy też nie jest za późno. Ta wiedza może się przydać każdemu w najmniej spodziewanym momencie. W Polsce każdego roku serce nagle przestaje pracować aż u 40 tysięcy osób. To także jedna z głównych przyczyn śmierci Europejczyków. Szybo udzielona pomoc pozwala uratować niejedno życie.

- Trzeba pamiętać, aby sprawdzić czy osoba wymagająca pomocy oddycha, później udrożnić jej drogi oddechowe. Jeśli nie wyczuwamy oddechu u poszkodowanego należy na przemian wykonywać 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 wdechy ratownicze – wyjaśniał dzieciom Tomasz Kłos – ratownik medyczny z gorzowskiego szpitala. – Jak długo to robić? Do czasu przyjazdu medyków, opadnięcia z sił lub pojawienia się zmiennika – dodaje.

Dzieci z SP 13 najpierw próbowały swoich sił na przyniesionych z domu pluszakach, później na fantomie.

Zakończeniem lekcji udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej było zwiedzenie  bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i stacjonującego w niej śmigłowca medycznego. Dzięki Arkadiuszowi Krejczemu – ratownikowi medycznemu, dzieci zapoznały się z wyposażeniem podniebnej karetki oraz zobaczyły jak wygląda medicopter w środku.

Z zajęć udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej zorganizowanych przez Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie tylko w tym roku skorzystało około pół tysiąca osób.
 

Agnieszka Wiśniewska
Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. sp. z o.o.

Źródło: Agnieszka Wiśniewska