W niedzielę 24 września br. podczas kiermaszu ogrodniczego w Gorzowie będzie szansa na zakup sadzonek renety landsberskiej.


To materiał szkółkarski, który powstał na bazie porozumienia GRH, Lubuskiego Centrum Starych Odmian Drzew Owocowych i Zespołu Szkół Ogrodniczych w Gorzowie.
 
Celem porozumienia jest wprowadzanie do  gorzowskich sadów i ogrodów tysiąca drzewek renety.
 
W niedzielę, 24 września od godziny 10 do 16 na terenie Zespołu Szkół Ogrodniczych w Gorzowie odbędzie się jesienny kiermasz ogrodniczy. W programie m.in.: pokaz produktów i sprzętu ogrodniczego, promocyjna sprzedaż warzyw i owoców, sprzedaż nasion, sadzonek, kwiatów, drzewek owocowych, krzewów ozdobnych, praktyczne rady dla działkowców, fachowe doradztwo ogrodnicze, występy zespołów muzycznych, usługi gastronomiczne oraz gry i zabawy dla najmłodszych.
 
To również okazja, by zakupić sadzonki renety landsberskiej - materiału szkółkarskiego, rozmnażanego oraz wyprodukowanego przez Gorzowski Rynek Hurtowy S.A., Lubuskie Centrum Starych Odmian Drzew Owocowych - Leszek Kułak wraz z Zespołem Szkół Ogrodniczych w Gorzowie Wlkp, pobierany z sadu renety landsberskiej w Zieleńcu.
 
RenetaRenety z certyfikatem
 
7 kwietnia 2017 r. zarząd Gorzowskiego Rynku Hurtowego podpisał porozumienie w sprawie produkcji i wprowadzenia na rynek 200 szt. drzewek renety landsberskiej. Partnerem porozumienia jest skwierzyńska firma Leszek Kułak – Budownictwo Sportowe – Inżynieria Krajobrazu. Ma ona w swej ofercie między innymi usługi ekspertyz dendrologicznych. W ramach prowadzonej działalności pracownicy firmy poszukują, rozpoznają oraz szczepią stare odmiany drzew owocowych, zachowując je dla przyszłych pokoleń.
 
Gorzowski Rynek Hurtowy wraz z Zespołem Szkół Ogrodniczych w Zieleńcu są założycielami i współwłaścicielami sadu dydaktycznego renety landsberskiej. Sad liczy około 20 arów, na których rośnie około 250 szt. drzew tej odmiany. Na co dzień są one pod opieką inż. Eugeniusza Wegienka i uczniów Szkoły Ogrodniczej w Zieleńcu. Zabiegi pielęgnacyjne drzew przeprowadzają lokalni sadownicy.
 
Dzięki zawartemu porozumieniu z sadu renety landsberskiej pobrany został materiał do produkcji drzew. Gotowe sadzonki zostały  poddane badaniom genetycznym, w celu potwierdzenia oryginalności posiadanej odmiany. Oficjalna certyfikacja sadzonek renety landsberskiej zaplanowana jest na przełom października i listopada tego roku. Sprzedaż drzewek wraz z jego „świadectwem urodzenia” planowana jest przez GRH na wiosnę 2018 roku.
 
Głównym celem Gorzowskiego Rynku Hurtowego jest wprowadzenie przynajmniej tysiąca drzew renety landsberskiej do lokalnych sadów i ogrodów, a także przywrócenie owoców jako produktów regionalnych. Organizowane są różnego rodzaju wydarzenia promujące tę jabłoń; m. in. na większości miejskich wydarzeń są rozdawane jabłka, posadzone zostały także drzewka w gorzowskich i zielonogórskich przedszkolach, a także organizowane były pokazy przycinania i pielęgnacji jabłoni.​
 
 
Marta Liberkowska
Wydział Promocji i Informacji
 
Fot. GRH, Daniel Adamski

Źródło: Gorzów Przystań