Lista zalet firanek jest naprawdę długa. My wybraliśmy 5, które z punktu widzenia osób urządzających swoje mieszkanie są najważniejsze.  

 
Rolety, plisy, żaluzje, a nawet folie przyciemniające – sposobów na dekorację okna, zaciemnienie wnętrza oraz odseparowanie się od niepowołanych spojrzeń jest wiele. Żaden z nich nie zdobył jednak popularności porównywalnej z firankami. Wciąż traktujemy je nie tylko jako dodatek funkcjonalny, ale też jeden z tych elementów, od których w największej mierze zależy domowa atmosfera. Z jakich względów szczególnie warto zdecydować się na ich zawieszenie?
 
1. Zapewniają pełną intymność
Zawieszenie firan to najskuteczniejszy sposób na to, by w ciągu dnia odgrodzić się od niechcianych spojrzeń. Wybierając firanki wykonane z tkaniny o odpowiednio gęstym splocie, możemy być pewni, że sąsiedzi i przechodnie nie będą w stanie zauważyć, co robimy w mieszkaniu. To szczególnie ważne okaże się w przypadku mieszkań zlokalizowanych na niskim parterze lub w gęstej zabudowie, zachowanie intymności jest trudnym zadaniem. Po zmroku, gdy skuteczność firanek wskutek zapalenia światła spada, można uzupełnić je o zasłony lub rolety.
 
2. Zasłaniają nieestetyczne elementy
W pobliżu okien w naszych domach znajduje się sporo elementów, które nie wpływają zbyt dobrze na wygląd wnętrza. Mowa tu zwłaszcza o grzejnikach, parapetach, rurach i wystających ze ściany kablach antenowych. Za pomocą firanek możemy je łatwo i skutecznie zamaskować. W tej roli szczególnie dobrze sprawdzą się firany gotowe długie. Sięgając prawie do podłogi, bez problemu zasłonią nie tylko sam parapet, ale również znajdujący się pod nim kaloryfer wraz z orurowaniem. Co ważne, dostęp do nich – na przykład w celu regulacji temperatury w pomieszczeniu – nie będzie przy tym utrudniony.
 
3. Nie zaciemniają pomieszczenia
Zasunięte rolety lub żaluzje mogą jeszcze skuteczniej zablokować wzrok gapiów, jednak mają jedną, poważną wadę – nie dopuszczają przy tym światła słonecznego. Jeśli zależy nam na tym, by pomieszczenie było naturalnie oświetlone, firanki okazują się idealnym wyborem – zwłaszcza, jeśli postawimy na niezbyt gęsto tkanego materiału.
 
4. Łatwo utrzymać je w czystości
Chyba każdy właściciel rolet i żaluzji zdążył się przekonać, jak wiele problemów związanych jest z utrzymaniem ich w czystości. W przypadku firan problem właściwie nie istnieje. Większość wystarczy ściągnąć, je z karnisza, wrzucić do pralki, ustawić odpowiedni program, a następnie ponownie powiesić. Nie trzeba nawet rozwieszać ich na suszarce, bo z powodzeniem wyschną one na oknie. Tylko niektóre materiały wymagają wcześniejszego prasowania.
 
5. Dobierzesz je do każdego wnętrza
Firanki z powodzeniem można dopasować do wnętrz urządzonych w najróżniejszych stylach. Obok klasycznych lub rustykalnych propozycji, firanki z https://alena-firany.pl mogą też przybierać bardziej nowoczesne formy. Poza wzorami, szeroki jest też wybór materiałów, z których wykonywane są firanki do kuchni i innych pomieszczeń. Poszczególne tkaniny różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale też przepuszczalnością światła.
Źródło: artykuł sponsorowany - alena-firany.pl/