Świeżo upieczeni kierowcy nie mają łatwo – muszą liczyć się ze sporymi składkami na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. 


I Ty zaliczasz się do tego grona? Zanim podpiszesz umowę w przypadkowym towarzystwie ubezpieczeniowym sprawdź, w jaki sposób możesz obniżyć OC.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Rankomat, w III kwartale 2019 roku młodzi i niedoświadczeni kierowcy płacili za OC średnio 1360 zł. To ogromna kwota, jednak aż o 20% niższa w porównaniu z tym samym okresem 2018 roku. Warto jednak mieć świadomość, że młody kierowca może znaleźć tanie OC… Musi tylko wiedzieć, jak i gdzie tego szukać.

OC młodego kierowcy a OC dojrzałego kierowcy

Wiesz już, że kierowcy w wieku 18-25 lat płacą średnio 1360 zł za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Dla porównania, kierowcy w wieku:

·        26-35 lat – płacą 706 zł

·        36-45 lat – płacą 578 zł

·        46-55 lat – płacą 579 zł

·        powyżej 56 lat – płacą 579 zł.

Różnica między najdroższą a najtańszą ofertą wynosi niemal 800 zł! Z czego to wynika? Odpowiedź jest prosta: z niechlubnych statystyk policyjnych, które działają na niekorzyść młodych kierowców. Historia pokazuje, że właśnie osoby między 18 a 25 rokiem życia mający prawo jazdy przez krótki czas jeżdżą najbardziej brawurowo. Często podejmują pochopne decyzje, nie mają wyobraźni oraz nie posiadają jeszcze umiejętności przewidywania sytuacji na drodze oraz szybkiego reagowania na nieprzewidziane manewry innych uczestników ruchu drogowego. Ponadto nie boją się rozwijania dużych prędkości, co z kolei zwiększa prawdopodobieństwo spowodowania wypadku.

Jak obniżyć wysokość składki OC?

Zastanawiasz się, jak młody kierowca może obniżyć wysokość składki na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne? Do dyspozycji masz kilka możliwości.

1.      Wybierz najtańsze towarzystwo ubezpieczeniowe

Z pomocą przychodzi porównywarka OC Ubezpieczamy Auto, w niej można sprawdzić ubezpieczenie samochodu w kalkulatorze OC/AC. Wystarczy wypełnić formularz, aby dowiedzieć się, które towarzystwo ubezpieczeniowe proponuje najkorzystniejsze ceny polisy dla młodych kierowców. Różnice w wysokości składek są znaczące, dlatego warto poświęcić chwilę na analizę ofert.

2.      Ubezpiecz samochód jako współwłaściciel

Jako młody kierowca pomyśl o ubezpieczeniu pojazdu w roli współwłaściciela. Aby to było możliwe, musisz zarejestrować pojazd z inną osobą – najlepiej taką, która uzyskała maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę. To ważne, ponieważ ubezpieczyciele uwzględniają zniżki i zwyżki obu współwłaścicieli.

Taki krok pozwoli również na pracowanie na swoją historię ubezpieczeniową, dzięki czemu w kolejnych latach i Tobie uda się wypracować zniżki – pod warunkiem jazdy bez szkód.

3.      Wykup ubezpieczenie OC w pakiecie z innymi polisami

Towarzystwa ubezpieczeniowe przyznają dodatkowe rabaty tym kierowcom, którzy zdecydują się na wykupienie polisy OC w pakiecie z innymi. Chociaż opłacalne będzie wykupienie innych ubezpieczeń komunikacyjnych, np. AC, NNW, nie jest to koniecznością. Z OC możesz kupić także ubezpieczenie mieszkania.

Pamiętaj – nie przepłacaj za OC

Niezależnie od tego czy jesteś młodym kierowcą czy dojrzałym, za OC nie ma sensu przepłacać. Dlatego warto zawsze porównywać dostępne oferty, by wybrać tego ubezpieczyciela, który jest najtańszy. Niska składka zapewnia dokładnie taką samą ochronę jak najwyższa składka – ochrona jest bowiem regulowana ustawowo. Interesuje Cię temat OC śledź serwis autoumowa.pl

undefined
Źródło: artykuł sponsorowany -ubezpieczamy-auto