Aby zapewnić optymalną temperaturę w pomieszczeniach znajdujących się na poddaszu, w pierwszym kroku należy zadbać o prawidłowe ułożenie warstwy termoizolacyjnej. 


Dzięki niej w lecie pomieszczenia nie będą się przegrzewały, a zimą ciepło zostanie zatrzymane we wnętrzu. Podobną rolę co ocieplenie dla dachu, spełniają rolety przeznaczone dla okien połaciowych. Montując je, zapewniamy sobie większą kontrolę nad natężeniem światła i ilością energii słonecznej przenikającej do wnętrza.
 
Jak działają rolety dachowe?
Konstrukcja rolet przeznaczonych do okien montowanych w krzywiźnie dachu różni się od standardowych modeli. Jedną ze znaczących zmian jest system prowadzenia tkaniny względem powierzchni przeszklenia. W systemach renomowanego producenta rolet dachowych karnix.pl regulacja jest trójstopniowa, czyli działa nieco inaczej niż w przypadku klasycznych rolet pionowych. Można oczywiście uzyskać pełne zaciemnienie lub całkowity jego brak, ale poza tym materiał może zasłonić dokładnie jedną trzecią lub dwie trzecie płaszczyzny szyby. To istotna odmiana w stosunku do mechanizmów klasycznych, działających dynamicznie i w pełnym zakresie położenia tkaniny.
 
 
Najważniejsze cechy rolet do okien dachowych
Jeśli pragniemy wybrać rolety dachowe — czym kierować się podczas ich zakupu? Głównym czynnikiem musi być idealne dopasowanie do konstrukcji ramy. Producent powinien oferować zgodność z najczęściej wybieranymi przez klientów modelami okien, aby mocowanie zestawu zaciemniającego było jak najlepsze. Drugą kwestią jest wybór tkanin. O nich warto pomyśleć pod kątem przeznaczenia samego pomieszczenia. Jeśli wstawiamy roletę do sypialni, należy zdecydować się na materiał typu blackout, stanowiący najlepszą możliwą barierę dla światła. Do pokoju o charakterze dziecięcym lub młodzieżowym można pokusić się o bardziej designerskie tkaniny z modnymi nadrukami. Natomiast w przypadku innych pomieszczeń warto postawić na tradycyjne, jednokolorowe rozwiązanie, częściowo przepuszczające światło.
 
Ochrona przed słońcem
Opanowanie natężenia światła to bardzo istotne zadanie w przypadku poddasza. Obecność okien dachowych pomaga oszczędzać energię elektryczną, której zużywamy mniej na sztuczne oświetlenie. Natomiast latem, w bardzo słoneczne dni, słońce ochoczo rozświetlające wnętrze może przeszkadzać w pracy i być powodem przegrzewania się pomieszczeń. Dodatkowy atut w rękach w postaci rolety dachowej pozwala skutecznie ograniczyć takie zjawisko i wprowadzić komfortową atmosferę do wnętrza. Energię elektryczną oszczędzamy wtedy nie tylko w przypadku punktów świetlnych, ale i klimatyzacji.
 
Pomimo tego, że budownictwo wielorodzinne i trend architektoniczny w postaci projektowania płaskich dachów od kilku lat znacząco przeważają na polskim rynku, to wciąż powstaje mnóstwo nowych domów ze skosami na poddaszu. Dzięki stałemu zapotrzebowaniu na rolety producenci dbają o to, aby wybór tkanin i kolorystyki elementów wykończeniowych był bardzo szeroki. Świadomość dotycząca utrzymania we wnętrzach odpowiednich parametrów temperaturowych, oświetleniowych i ochrony przed promieniowaniem UV stale rośnie, dlatego rolety dachowe stały się niemal niezbędnym atrybutem dla przeszkleń na poddaszach.
Źródło: artykuł sponsorowany - karnix.pl