Jak nawilżyć powietrze? Sprawdzone sposoby na suche powietrze  

 
Zima to niezbyt przyjemny czas dla naszego organizmu i skóry. Częste zmiany temperatur, mroźny wiatr i bardzo niska, spadająca nawet do 20 proc. wilgotność powietrza w pomieszczeniach. W takich warunkach częściej mamy problemy ze snem, wysychają nasze śluzówki, kaszlemy i narzekamy na popękane usta. Mimo że nie poradzimy nic na pogodę za oknem, możemy zadbać o poziom nawilżenia powietrza w domu. Jak nawilżyć powietrze? Jakie zmiany w samopoczuciu wtedy odczujemy?
 
Suche powietrze w pokoju – objawy
 
Zanim dowiemy się, jak nawilżyć powietrze w pokoju, dowiedzmy się co nieco o suchym powietrzu w pokoju. Objawy, jakie może za sobą nieść, znamy bardzo dobrze już od początku okresu grzewczego. To przede wszystkim:
 
- infekcje górnych dróg oddechowych – kaszel, problemy z oddychaniem, zwłaszcza podczas snu,
- katar,
- choroby skóry,
- starzenie się skóry – widocznie sucha, trudna do nawilżenia skóra, powstawanie zmarszczek.
 
Objawy suchego powietrza odczuwają przede wszystkim osoby o obniżonej odporności, w tym dzieci, ze względu na ich słabo jeszcze rozwinięty układ immunologiczny.
 
Jak nawilżyć powietrze – domowe sposoby
 
Jeśli nie czujesz, że w Twoim domu powietrze jest zbyt suche, ale chcesz zadbać o jego prawidłową wilgotność podczas zimy, wystarczą do tego proste, domowe sposoby. Co do nich zaliczamy?
 
Jak nawilżyć powietrze? Domowe sposoby wcale nie są trudne do wprowadzenia w życie. Pierwszym z nich jest wieszanie mokrego prania na ciepłych kaloryferach. W ten sposób mokre ubrania oddają wilgoć do powietrza.
 
Jeśli używasz suszarki bębnowej lub akurat nie robisz prania, za domowy nawilżacz może posłużyć Ci też ręcznik. Ważne, aby był odpowiednio gruby – wówczas przez dłuższy czas będzie nawilżał powietrze.
Aby utrzymać optymalny poziom nawilżenia we wnętrzach, pamiętaj też o regularnym wietrzeniu mieszkania. Rób to nawet mroźne dni, chyba że w powietrzu na zewnątrz wytworzył się smog.
 
Kiedy zdecydować się na profesjonalny nawilżacz?
Gdy domowe sposoby okazują się niewystarczające, warto zastanowić się nad zakupem profesjonalnego nawilżacza powietrza. Potrafią one skutecznie wyrównać poziom wilgoci w pomieszczeniu, co przełoży się zarówno na różnicę w oddychaniu, jak i zmniejszenie występowania infekcji wśród domowników.
 
Co wziąć pod uwagę przed zakupem nawilżacza powietrza?
Wybór nawilżaczy powietrza (dostępnych tutaj: https://www.neonet.pl/do-domu/nawilzacze-powietrza.html) jest naprawdę ogromny. Skąd wiedzieć, które urządzenie dobrze poradzi sobie z tym zadaniem? Zwróć uwagę przede wszystkim na te parametry:

- wydajność – sprawdź zarówno powierzchnię, jaką jest w stanie nawilżyć, jak i wydajność parowania,
- pojemność zbiornika na wodę – od jego wielkości zależy, jak długo urządzenie może pracować bez dopełniania wody. Większy pojemnik sprawdzi się głównie wtedy, gdy zechcesz zostawiać urządzenie włączone przez całą noc,
-filtry – od nich zależy, jak bardzo rozszerzone jest działanie nawilżacza. Przykładowo filtr HEPA będzie usuwał z powietrza alergeny, a filtr węglowy zredukuje przykry zapach.
 
Nie wiesz jeszcze, jak nawilżyć powietrze w pokoju dziecka lub jaki nawilżacz powietrza wybrać? Sprawdź poradnik Warto zadbać o wilgotność powietrza w domu – wybieramy nawilżacz powietrza i zainspiruj się przedstawionymi w nim pomysłami.
Źródło: artykuł sponsorowany - neonet.pl