Drewno to jedno z najbardziej popularnych materiałów w aranżacji wnętrz.


Świetnie sprawdza się jako wykończenie, element domu, a także przy meblach. To sprawia, że jest to bardzo uniwersalny materiał, który znajdzie się praktycznie w każdym wnętrzu. Doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, że drewniane elementy wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Dzięki temu nie ulegają szybkim uszkodzeniom i przez długi czas wyglądają pięknie. O czym więc należy pamiętać przy dbaniu o drewniane elementy?

Co warto wiedzieć o drewnie?

Drewno jest naturalnym surowcem budowlanym. Ze względu na swoje właściwości doskonale sprawdza się przy tworzeniu różnych konstrukcji oraz wykończeniach. Cieszy się ono ogromną popularnością i wiele osób nie wyobraża sobie domu bez drewna. Wszystko dlatego, że doskonale się ono prezentuje i nawet po wielu latach cechuje się niesamowitą klasą. Poza tym drewno jest bardzo wytrzymałe, a także łatwe w obróbce i odporne na działanie wielu czynników zewnętrznych. Warto też pamiętać, że jest doskonałym izolatorem elektrycznym oraz termicznym. Niestety drewno ma też pewne wady. Przede wszystkim nie służy mu wilgoć - pod jej wpływem może tracić kolor, a nawet gnić. Negatywnie wpływa na niego również częsta zmiana temperatur. Gwałtowne i szybkie nagrzanie może przyczyniać się do jego pękania. 

O czym warto pamiętać podczas wyboru impregnatów do drewna?

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, że drewniane elementy są szczególnie narażone na uszkodzenia. Możemy jednak temu zapobiec dzięki starannej konserwacji. W tym celu warto zaopatrzyć się w odpowiednie impregnaty. Jednak jak je wybierać? Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę rodzaj drewna, o które chcemy zadbać. W dalszej kolejności powinniśmy na to, co oferuje producent oraz jakie są nasze oczekiwania. Nie możemy też zapominać, że większej uwagi wymagają drewniane elementy znajdujące się na zewnątrz budynku. Wszystko dlatego, że są bardziej narażone na działanie szkodliwych czynników. Dlatego impregnaty do drewna na zewnątrz musimy wybierać z większą rozwagą.

Jakie są metody impregnacji drewna?

Wybór odpowiedniego impregnatu to dopiero połowa sukcesu. Ważne jest też jego odpowiednie zastosowanie, tylko w tej sytuacji możemy być pewni, że drewniane elementy będą właściwie zabezpieczone. Na początku warto sobie uświadomić, że ten materiał impregnuje się na wiele sposobów. Jednak najczęściej wybieraną opcją jest malowanie odpowiednim preparatem z pomocą wałka lub pędzla. W przypadku dużych powierzchni lepiej postawić na metodę natryskową. Najskuteczniejsze jednak okazują się metody: zanurzeniowa oraz próżniowo-ciśnieniowa. Ta pierwsza stosowana jest wewnątrz oraz na zewnątrz budynku, a elementy drewniane w tym przypadku zanurzamy na dłużej w materiale impregnującym. To sprawia, że wnika on w ich strukturę. Z kolei w impregnacji próżniowo-ciśnieniowej preparat dostaje się do drewna dzięki zmianom ciśnienia w określonych warunkach.

Źródło: https://www.stukpuk.pl/budowa-i-remont/chemia-budowlana/grunty-i-impregnaty(materiał partnera)