Pogoda za oknem coraz bardziej chce nam dać do zrozumienia, że zbliża się wiosna. Dlatego pora zacząć myśleć o pracach przygotowawczych w ogrodzie. Dzięki temu już za parę miesięcy będziemy mogli spędzić miły czas w otoczeniu, które sami stworzyliśmy, a przede wszystkim pracowaliśmy przy jego stworzeniu. Jednak najpierw uporządkujmy naszą wiedzę i sprawdźmy, jakie działania powinniśmy podjąć, by nasz ogród rozkwitł.

 

Zastanów się nad przeznaczeniem ogrodu

Jeszcze przed przystąpieniem do właściwych działań, powinniśmy pomyśleć o tym, co właściwie chcemy w nim stworzyć. W końcu mamy naprawdę duży wybór, możemy np. zasadzić warzywa, posadzić grządki pełne kwiatów lub po prostu zbudować przestrzeń do rekreacji. Dlatego konieczne są plany, ponieważ wszystkie te miejsca potrzebują innego przygotowania, ale też różnego wyposażenia. W przypadku warzywniaka konieczny będzie zakup tunelu foliowego, a w miejscu do odpoczynku potrzebne są meble. Pamiętajmy też, że wcześniejsze planowanie pozwoli nam na szukanie wszystkich elementów z wyprzedzeniem, np. na stronie homegarden.com.pl.

Czas na wiosenne porządki!

Sprzątanie i porządki to nasze pierwsze zadanie, od którego powinniśmy rozpocząć pracę w ogrodzie. Dzięki temu będziemy dokładnie wiedzieli, ile przestrzeni mamy do ponownego zagospodarowania. Poza tym nadszedł czas na zdjęcie zimowych zabezpieczeń z roślin. Pamiętajmy tylko o tym, by najpierw upewnić się, że temperatura na zewnątrz im nie zaszkodzi. Kolejnym krokiem jest rozgarnięcie kopczyków i zabezpieczanie drzew. W tym przypadku powinniśmy przede wszystkim pomalować wapnem pnie i ochronić je przed pękaniem.

Zadbajmy o dobre podłoże

Pamiętajmy o tym, że kluczem do sukcesu w ogrodzie jest dobrze przygotowane podłoże. Dzięki niemu rośliny będą bardziej wytrzymałe, ale też rozkwitną i będą cieszyły oko. Dlatego zawsze musimy dbać o właściwe przygotowanie gleby. Szczególnie jest to ważne wtedy, gdy chcemy stworzyć swój własny warzywniak. W końcu to właśnie podłoże w dużym stopniu zadecyduje o ilości plonów. Zatem zwróćmy uwagę na najważniejsze działania.

Pozbądźmy się chwastów

Pierwszym krokiem, od którego musimy rozpocząć przygotowywanie gleby, polega na pozbyciu się chwastów wieloletnich. Pamiętajmy tylko o tym, że musimy uzbroić się w cierpliwość i delikatność podczas wykonywania tej czynności. Tylko precyzyjne ruchy sprawią, że naprawdę uda nam się pozbyć takich chwastów.

Właściwe pH podłoża

Zwróćmy uwagę na to, że odpowiednie pH gleby gwarantuje m.in. lepszą przyswajalność poszczególnych mikroorganizmów oraz związków pokarmowych. Dzięki temu rośliny będą miały lepsze warunki do wzrostu i dalszego rozwoju. Dlatego konieczne jest to, żebyśmy sprawdzili, jaki odczyn pH ma gleba w naszym ogrodzie.

Nie zapomnijmy o nawożeniu

Zawsze musimy pamiętać o tym, by zadbać o nawożenie gleby. Dzięki temu możemy być pewni, że rośliny otrzymają wszystkie związki mineralne. Ważne jest tylko to, żebyśmy nie przesadzili z jego ilością. Poza tym powinny być dostosowane do rodzaju gleby i roślin.

Źródło: homegarden.com.pl (materiał partnera)